
Fakta om lokalen
- 115 kvm
- Luftkonditionering (AC)
- El: 3 fas 16A, 3 fas 32 A, 1 fas 10A
- Trådlöst och trådbundet internet
- Crestron styrsystem för ljud/ljus/bild
- Projektor, bildbredd 4,5m x 2,5m
- Storbilds-TV
- Konferensljud
- 2st trådlösa handmikrofoner
- 2st trådlösa headset
- Mörkläggning
- Blädderblock
Hertig Karls sal
Södra flygeln
Hertig Karls sal är belägen i den södra flygeln framför slottet och har fungerat som fest- och konferenslokal sedan början av 1900-talet. Hertig Karl är ljus och luftig med höga takvalv och fem stora fönster med viss sjöutsikt. Här konfererar ni under skenet av fyra stora kristallkronor. Lokalen har ett styrsystem som fungerar med all tänkbar teknik.
Möjliga sittningar



Möten eller företagsfest
I denna flexibla möteslokal kombineras tidlös charm med modern teknik för att skapa en miljö som främjar både kreativitet och samvaro. Lokalen lämpar sig lika väl för styrelsemöten och teambuildning som för en storslagen företagsfest.
Generella mått
Storlek 115 kvm
Kortsidor 10,1 m
Långsidor 11,5 m
Takhöjd Upp till 5,4 m
Vad ingår i lokalen?
Alla våra konferensrum och möteslokaler är utrustade med fritt wifi och den teknik som behövs för ett professionellt och smidigt möte. Har ni specifika önskemål? Vi skräddarsyr lösningar för att möta era behov.
Oavsett om ni planerar en konferens, kickoff, teambuildning eller ett affärsmöte, erbjuder vi flexibla konferenspaket och aktiviteter som gör er vistelse komplett. Låt oss skapa en upplevelse där historisk elegans möter moderna bekvämligheter – i en festvåning som bjuder in till minnesvärda möten och evenemang.
Kostnadstillägg för extra utrustning
- PA – förstärkt ljudanläggning
- Scen
- Scenljus
- Flera handmickar och headset
- Videokonferens
Konferensförfrågan
Be om en offert
Oavsett om ni har en tydlig plan eller bara vill bolla idéer, är ni varmt välkomna att höra av er. Vi skräddarsyr gärna en offert utifrån era behov – litet eller stort, enkelt eller exklusivt.
”*” anger obligatoriska fält